2022-03-14 18:37:39• hírek • Bede Emőke

Kitüntetés a hétköznapok hőseinek: két személy és egy rehabilitációs központ kapott Ezüst Tulipán díjat

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség szatmárnémeti szervezete 2007-ben, azaz immár tizenöt esztendővel ezelőtt alapította az Ezüst Tulipán díjat, amelyet minden évben az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc tiszteletére szervezett ünnepség során adnak át közösségünk három kiemelkedő tagjának. A szatmári RMDSZ évről évre olyan személyeknek, illetve szervezeteknek ítéli oda e kitüntetést, akikről nem túlzást azt állítani, munkásságuk és helytállásuk nélkül a szatmári magyarság valóban szegényebb volna.

A közösségépítés kategória 2022-es díjazottja a Boldog Scheffler János Rehabilitációs és Fejlesztő Központ.


„A Páli Szent Vincéről nevezett Szatmári Irgalmas Nővérek rendjét Hám János püspök 1842-ben alapította, elsősorban a leányok nevelésére. Szatmárnémeti tevékenységük megkezdése után a nevelő tevékenység mellett jelentős igény mutatkozott a betegek ápolására és a szegények gondozására is. Így ezen a területen is tevékenykedtek, mégpedig olyan jó eredményekkel, hogy a rend miatt Szatmár vált a leánynevelés, tanítónőképzés, betegápolás mércéjévé.


1949-ben a berendezkedő kommunista hatalom, a zárda elhagyására kényszerítették a nővéreket, ekkor 190 nővér élt itt, akik kisebb közösségekbe tömörülve folytatták tevékenységüket, elsősorban a házi betegápolást. A rend értékét, elhivatottságát igazolja, hogy a kommunizmus pusztító ereje sem volt képes eltüntetni ezt a szatmári örökséget. 1990-ben a rendszerváltás pillanatában közel százan vették fel ismét a rend ruháját, amikor még az Anyaház az állam tulajdonában volt. 2005-ben került vissza a rend tulajdonába a zárda épülete, birtokba vételére 2012-ben nyílt lehetőség.


Ekkor a Szatmári Irgalmas Nővérek egyesülete megalapította a Boldog Scheffler János Rehabilitációs és Fejlesztő Központot, amelynek célja a rászorulók, gyermekek és felnőttek, mozgássérültek és egyéb szellemi vagy fizikai fogyatékossággal élők, megsegítése, rehabilitálása és fejlesztése. Specializált szociális szolgáltatások széles palettáját nyújtja gyermekeknek, fiataloknak, felnőtteknek, időseknek, családoknak, fizikai vagy szellemi hátránnyal indulóknak.


Ilyen személyekkel élő családok számára a hétköznapok tele vannak kihívásokkal, melyek amúgy is nehéz életkörülményeiket még nehezebbé teszik: folyamatos orvosi vizsgálatok, fejlesztések különböző helyszíneken, utazások. Ebben szeretett volna a Központ segíteni – hogy egy helyen, lakóhelyükhöz közel tudják igénybe venni a fejlesztő szolgáltatásokat, ne kelljen szomszéd városba utazniuk megfelelő szakmai segítséget keresve, hanem legyen egy hely, ahol számos fejlesztés egy helyen, anyanyelven is elérhető és mi több egy olyan helyen, ahol a lelki megnyugvás és feltöltődés is megadatik.


A Boldog Scheffler János Központ tehát idén ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját. Szolgáltatásaiban évente több mint 250 család részesül, ez a szám is mutatja, hogy az alakulásakor kitűzött célt, a szatmárnémeti közösség szolgálatát és gazdagítását bőségesen megvalósította. Legyen e díj közösségünk köszönetének kifejezése” – hangzott el a laudációban. A központnak ítélt díjat Szabó Mária Rita nővér, tartományi főnöknő és Fazekas Brigitta, a Boldog Scheffler János Központ szakmai vezetője vették át.


„Most rendünk szatmári történetének 180 éves képviseletében állok itt, itt vannak velem elődjeim, itt vagyok én, itt vannak a kedves munkatársaim. Mindenkinek köszönöm szépen. Megtiszteltetés számomra és elődjeim számára, hogy ezt a díjat itt átvehettem, és hogy ezzel bennünket megtiszteltek” – mondta el a díj átvételét követően Rita nővér.



Az oktatás – művelődés kategória 2022-es díjazottja Muhi Sándor.


Muhi Sándor képzőművész-tanár 1945. május 28-án született Szatmárnémetiben. Rajztanári diplomát Kolozsváron szerzett 1966-ban, 1982-ben elvégezte a bukaresti N. Grigorescu Intézetben a művészeti muzeológia szakot. Tagja a Romániai Képzőművészek Szövetségének, valamint a Barabás Miklós Céhnek. 1968 óta rendszeresen kiállít megyei, országos és nemzetközi tárlatokon. Számos művészeti rendezvényen szerepeltek a munkái, több tucat egyéni tárlatot rendezett Szatmárnémetiben, Nagykárolyban, Kolozsváron, Bukarestben és több magyarországi településen, munkái megtalálhatóak különböző köz- és magángyűjteményekben.


Muhi Sándor közéleti és pedagógiai tevékenysége igen szerteágazó. Tanított elemi és általános iskolában, dolgozott képzőművészeti, elméleti líceumban, valamin pedagógiai főiskolán, egyetemen. Rendszeresen közöl képzőművészeti írásokat az Új Hétben, a Szamosban, a Sugárútban és a Szatmári Friss Újságban, a Sugárút képzőművészeti rovatának a szerkesztője. Számos Szatmárnémetiről szóló cikk, cikksorozat, ismertető, kötet szerzője, a Szatmári séták ötletgazdája és vezetője volt 2018 és 2019 között.


1994-ben Szent-Györgyi Emlékportré-díjjal tüntették ki, 2003-ban az Ezüstgyopár- díjat vehette át. 2016-ban az RMPSZ az Apáczai-díj arany fokozatát adományozta Muhi Sándor képzőművésznek sokrétű munkássága elismeréseként, végül 2019-ben megkapta a Bocskai István-díjat.


És miért ez az újabb díj? Számos méltatás közül álljon itt válaszként az egyik: „Mert szívvel lélekkel benne él a korban, a mában, érzi annak kihívásait, és fel is veszi a kesztyűt. Kimeríthetetlen ötletgazdagsággal és bámulatos hévvel veti bele magát az alkotásba, tart lépést a már szinte követhetetlen technikai újításokkal, világhálós lehetőségekkel, kiállítást rendez, könyvet ír, előadásokat tart, lapot szerkeszt, tanul és tanít.”


„Szeretném elmondani, hogy az ember nem azért végez közösségi munkát ötven éven keresztül, mert azt hiszi, hogy valahol, valamikor valakik majd ezért díjazni fogják, hanem ez életmód kérdése. Olyan természetes, mint a lélegzetvétel, olyan természetes, mint a magyarságunk. Itt nem lehet válogatni, nincsenek alternatívák, ahogy abban sincsenek alternatívák, hogy hol éljük le az életünket, hová kötődjünk és mit szolgáljunk. Ennek ellenére nagyon jólesik az embernek, hogyha észreveszik, értékelik a munkáját, ugyanis a biztatás mindenkinek nagyon jól jön kivétel nélkül, hogy hol és milyen módon szolgálja a közösséget, amelynek gyakorlatilag mindent köszönhet. Ezúttal ezt szeretném én is megköszönni a díjjal együtt” – fejtette ki Muhi Sándor.


Az ifjúság és sport kategória 2022-es díjazottja Hegedüs Gergő.  „Hegedüs Gergő a Romániai Máltai Szeretetszolgálat alelnöke (2021-től) és a szatmárnémeti kirendeltség vezetője (2019-től) idén ünnepli 30. születésnapját. Fiatal kora ellenére rengeteg tapasztalatot szerzett már a közösségszervezés területén: 2007 augusztusában önkéntesként csatlakozott a civil szervezethez, azóta is aktív tagja, mozgatórugója a Máltai Szeretetszolgálatnak. 2016-ban a Romániai Máltai Ifjúság vezetőjévé választották, ami azt jelenti, hogy Románia egyik leghitelesebb civil szervezetének fiataljaiért felel.


Szociális munkás, minden nehézséget kihívásként él meg. A szükségállapot idején szervezői munkájának köszönhetően hatékony volt a segítségnyújtás a rászoruló közösségek számára, mindent megtett azért, hogy a felmerülő   akadályok ellenére megfelelő helyre jusson el a segítség.  Legfőbb motivációja, hogy hatást gyakoroljon mások életére és felhívja a figyelmet egymás támogatásának fontosságára. Kulcsszereplője az ukrajnai háborús övezeteket segítő programoknak. Nemcsak a segélyszállítmányok rendszerezése, csomagolása és biztonságos megérkezése a feladata, hanem az ukrán-román határátkelőkön végzett önkéntes munka megszervezése is” – hangzott el Hegedüs méltatásában.


Az ifjúsági és sport kategória díjazottja a szeretetszolgálat minden jelenlegi és korábbi önkéntese nevében köszönte meg az Ezüst Tulipánt, ugyanakkor mindenkit arra buzdított, hogy csatlakozzon a segítőkhöz, hisz igazán szép dolgokat csak együtt, egy célért dolgozva lehet elérni.


A díjakat Kereskényi Gábor, az RMDSZ Szatmárnémeti Szervezetének elnöke adta át.
 

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: